Hatır sok. 27/3 GOP/Ankara

0 312 446 34 45

Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı

Çocukluğumuzun yansımalarını yetişkinliğimizde farklı anlarda görürüz “Aynı annem/babam gibi tepki verdim”. Ebeveynlerimizde eleştirdiğimiz yanları kendimizde keşfettiğimizde bununla yüzleşmek zor gelebilir. “O kadar zaman asla olmam dediğim, asla yapmam dediklerimi şimdi nasıl tekrar ediyorum?”

Özellikle ebeveyn olduktan sonra bu “yanlarımız” daha sık kendini gösterebilir. Bunun çoğu zaman sebebi, en iyi bildiğimiz daha doğrusu tek bildiğimiz yöntemin eski sandıklarımızın arasından çıkmasıdır. Şahit olduğumuz ebeveynlik pratiğini kendi çocuğumuzda bir kere daha hatalarıyla tekrar ederiz. Cezalar verir, ödüllerle davranış değiştirir, çaresiz hissettikçe fiziksel büyüklük ve yüksek ses avantajımızı kullanarak çocuklarımızı baskılarız. Peki ya fiziksel avantajlarımız olmasaydı ya da sesimiz çok yüksek çıkmasaydı nasıl ebeveynlik uygulayacaktık? Kurallarımızın sürdürülebilirliği neye bağlı olmalıdır?


Ebeveynlik danışmanlığı burada devreye giriyor. Eğer bizler çocuklarımıza uygun ebeveynlik nasıl yapılır gösterebilirsek sadece onları daha avantajlı yetiştirmiş olmayacağız aynı zamanda içselleştirdiğimiz nesillerdir süren hata döngüsünü de kırmış olacağız. Unutmayalım ki bizler çocuklarımıza her anlamda örnek olmaktayız. İnsan ilişkilerini, sorunlarla baş etme yöntemlerini ve çoğu becerilerini bizi gözlemleyerek kazanıyor ve içselleştiriyorlar. Biz karşılaştığımız sorunlarla doğru şekilde baş edersek onlara da doğru çözümleri öğretmiş olacağız.

Peki ebeveynlikteki hatalar her çocukta travmaya neden olur mu? Çocukları yetişkinlerin dünyasından koruyacak çeşitli koruma kalkanları vardır. Bunlar bazen genetik kökenlidir, bazen evdeki güven, şefkat ve sevgi ortamıyla ilgilidir kimi zamanda evden olmayan ama dışardan destek sağlayan (öğretmen, arkadaş, babaanne/dede gibi) kimselerdir. Aynı zamanda ailenin yaşadığı çevre, çocuğa sağlayabildiği imkanlar ve verilen bakımın kalitesi de çocuğu koruyan faktörlerden sayılabilir.

Çocuk Ve Ergen Danışmanlığı